Čo znamená plant-based strava

ČO ZNAMENÁ PLANT-BASED STRAVA?

Plant-based strava je zameraná na čisto rastlinné celistvé potraviny, také aké ich nájdeme v prírode v ich prirodzenej podobe. Jedlo pozostáva z rastlinných zdrojov. Neobsahuje žiadne živočíšne produkty ako mäso, mlieko, vajcia, tvaroh, syry, mliečne výrobky a ryby. To znamená, že do plant-based stravovania sa zaraďuje veľa zeleniny, ovocia, škrobovej zeleniny ako zemiakov a batátov, celistvých obilnín, strukovín, semienok a orechov.

Existuje známejší pojem rastlinného stravovania a tým je VEGÁNSTVO. V čom sa vegánstvo od plant-based výrazne líši je v tom, že sa v supermarketoch predávajú aj nezdravé rafinované polotovary s nálepkou vegan, ktoré síce neobsahujú žiadne živočíšne produkty, ale obsahujú veľa chemických látok, stabilizátorov, éčok, rafinovaných cukrov, sladených sirupov.. Vegánska strava môže zahŕňať vysoko spracované imitácie mäsa a syrov. Vegánske polotovary nie sú zdravé pre telo, aj keď majú označenie vegan. Plant-based strava sa vyhýba týmto produktom v prospech celých alebo minimálne spracovaných, prírode blízkych potravín.

Tu je prehľad hlavných kategórií potravín, ktoré si môžete vychutnávať na plant-based strave:

  • Ovocie: akýkoľvek druh ovocia vrátane jabĺk, banánov, manga, hrozna, jahôd, citrusových plodov..
  • Zelenina: veľa zeleniny vrátane špenátu, paprík, rajčín, hrachu, reďkovky, tekvice, hlávkového šalátu..
  • Koreňová zelenina: patria sem zemiaky, mrkva, paštrnák, sladké zemiaky..
  • Celistvé obilniny: quinoa, hnedá ryža, ovos, jasmínová ryža, pohánka..
  • Strukoviny: fazuľa červená, fazuľa čierna, šošovica, cícer, adzuki, mungo..
  • Orechy a semienka: kešu, mandle, kokos, píniové orechy, para orechy, vlašské, chia, konopné, ľanové, sezamové, slnečnicové, tekvicové semienka..
  • Morská zelenina: wakame, kelp, írsky mach, morské riasy Dulse, morské riasy Nori..

Taktiež do plant-based stravy sa smie zaradiť aj tofu, tempeh, rôzne rastlinné mlieka ako ovsené, sójové, mandľové, kokosové, konopné, ale tieto potraviny sa podľa plant-based lekárov odporúčajú jesť s mierou. Rastlinné mlieka si môžete doma urobiť sami rozmixovaním napríklad mandlí a vody. Navyše takto viete, že vaše domáce mandľové mlieko neobsahuje žiadne éčka a chemické látky, vďaka ktorým rastlinné mlieka v supermarketoch vydržia aj niekoľko mesiacov či rokov.

Rastlinná strava dokáže zmierniť alebo úplne vyliečiť mnohé ochorenia a zápaly v tele. Veľa ľudí na plant-based alebo vegánskej strave sa vyliečilo zo srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, obezity, rakoviny, kožných ochorení, ekzémov, tráviacich ťažkostí, vysokého cholesterolu či vysokého krvného tlaku.

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o plant-based strave odporúčam sledovať lekárov, ktorí majú za sebou veľa vedeckých štúdií o rastlinnej strave. Medzi nich patria napríklad: Dr. Michael Greger, Dr. Neal Barnard, Dr. Colin Campbell, Dr. Caldwell Esselstyn, Dr. Garth Davis, Dr. Michael Klaper a veľa ďalších..

Share